Ky event u organizua nga FAU dhe Expocity, ku Union Bank ishte sponsor i Konkursit ”Ndërto të Ardhmen”, me pjesëmarrjen e studentëve të Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës, ku çmimet u ndanë në ditën e tretë të panairit ” Build and Live Smart Expo 2022″ në Expocity Albania.
Çmimet ishin këto:
Vendi i parë
Fiona Nepravishta
Tema: Adaptim i ish Kombinatit Tekstil në Tiranë
Udheheqës: Prof. Alberto FERLENGA, Dr. Eled FAGU

Vendi i dytë
Gresian Shema
Underground Tirana – Projektimi i një qendre kulturore (Hub) duke eksploruar Underground Architecture (Groundscape)
Udheheqës: Prof.Asoc. Denada Veizaj

Vendi i tretë
Jani Toçi
Kompleks banimi social në Paskuqan, një qasje modulare eficiente dhe fleksibël në hapesirë dhe kohë
Udheheqës: Dr. Gjergj Islami

Çmimet e fituesve në vendet e para ishin:
600 € për klasifikimin e parë
400 € në klasifikimin e dytë
200 € për vendin e 3-të
Juria shqyrtoi në mënyrë individuale propozimet dhe pas një pikëzimi të përgjithshëm mbi elemntët kyç të kompozimit nxorri edhe diplomat fituese.
Ajo ishte e perbere nga:
Prof. Dr. Armand Vokshi
Prof. Ascoc. Denada Veizaj
Doriana Bleta
Dr. Jonila Prifti
Dr. Irina Branko
Dr. Entela Daci
Petrit Hazbiu
Fatlinda Murthi

Fau falënderon përzemërsisht Expocity dhe Union Bank për sponsorizimin e këtij Konkursi, me dëshirën për ta bërë edhe më mirë vitin e ardhshëm.

#UnionBank #JetoPlotësisht #sponsorship #supportstudents #SmartCities #architecture #competition #awardsceremony